„Architekci natury, czyli genialne budowle w świecie zwierząt” Mario Ludwig

Książka „Architekci natury, czyli genialne budowle w świecie zwierząt” Mario Ludwig

To moja pierwsza recenzja książki, chociaż czytam dużo i na innym blogu zamierzałam wydać swoje top 100 książek, które polecam, bo przecież nasza pamięć jest ulotna, tematyka która nas ciekawi zmienia się. Co innego z czasem nas porusza, bawi, inspiruje.

„Architekci Natury” to książka dla ciekawskich, z interesującym spojrzeniem na zwierzęta. Niektóre fakty będziecie już znali, ale większość będzie dla Was zaskoczeniem, tak jak dla mnie:

                                                                          PTAKI

Pingwiny

Bielik amerykański wznoszący gniazda o średnicy trzech metrów i wysokości sześciu metrów. Kopce lęgowe nogalów, przypominające stożki wulkaniczne. Pomyśleć, to wszystko przy pomocy tylko dzioba !

Samce dzięciołów wysiadujące jaja, w odróżnieniu od większości gatunków ptaków. Zupa z jaskółczych gniazd- jedna z najdroższych na świecie. Budowa gniazd zbiorowych przez ptaki tkacze.

Ciekawa jest również informacja o kamieniach za seks, wśród pingwinów.

FUTRZAKI

W tym rozdziale znajdziecie mnóstwo informacji o bobrach. Zadziwił mnie fakt, że w ubiegłych latach uważano go za rybę i można było spożywać jako potrawę postną. Dowiecie się również, że kret może wykopać czterdziestometrowy tunel w jeden dzień. Nie wiedziałam również o tym, że są szczekające gryzonie tzw. psomysze ( nieświszczki). Z książki dowiecie się co oznacza słowo orangutan.

MINIATUROWI BUDOWNICZOWIE

Mrówki parasolowe

Ten rozdział jest w części poświęcony dla nas myrmekologów. Opisana jest sztuka budowlana mrówek, termitów i pszczół.

Ja skupię się na mrówkach. Autor utrzymuje, że ewolucja mrówek parasolowych- grzybiarek, przebiegała podobnie do ewolucji ludzi, z myśliwych i zbieraczy przekształciły się w społeczność czysto rolniczą. „Mrówki tnące liście” występują w liczbie ponad czterdziestu gatunków w tropikach i subtropikach obu Ameryk. Dowiecie się czy czy mrówki żywią się liśćmi, które tną, czy może żywią grzyby ? Co przypomina regularną pracę przy taśmie?

Grzybiarki są ciekawe ze względu na występujące u nich kasty- zależnie od przynależnego zadania zróżnicowane są zewnętrznie robotnice. Ciekawa jest relacja muchówek i mrówek. Muchówki chętnie złożyłyby w odwłoku mrówek swoje jaja, ale tutaj przydają się mrówki ochroniarze.

W rozdziale tym również możecie poczytać o mrówkach legionistach oraz o mrówkach ognistych. Dowiecie się co oznacza Solenopsis invicta.

Mrówki ogniste

Więcej na ten temat w innym wpisie.

Z książki dowiecie się również, jaka jest największa budowla świata zbudowana przez żywe istoty, którą można zobaczyć gołym okiem z Księżyca. Naprawdę, fascynujący temat.

 

Inne, równie ciekawe tematy z książki pt. „Architekci Natury”

Te tematy to: ślimaki, chruściki, pająki, mrówkolwy, szympansy, altanniki lśniące, kraby, małże z perłami.

Niech Was zainspiruje do przeczytania tej książki poniższy opis ( cytat z książki):

„Mrówkolew to małe stworzenie, które cechuje ogromna wrogość wobec mrówek. Skrywa się on w pyle i uśmierca mrówki obładowane pokarmem. Prawdziwe zwierzę to nazywa się Formicaleon ( mrówkolew), gdyż wobec mrówek zachowuje się jak lew, wobec innych zwierząt już tylko jak mrówka”

 

Książka napisana z pasją dla pasjonatów przyrody.

Wpisu dokonała Królowa Mrowiska.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *