Chcesz mieć w domu własnego żołnierza ? Kup sobie Messor barbarus

Dlaczego Messor barbarus jest ciekawym gatunkiem mrówek ?

Pomysł na ten wpis powstał z powodu „szału” na posiadanie tego gatunku. Jak niedawno usłyszałam „Wszyscy mają mrówki, mam i ja”.

Oto kilka słów na temat mrówki popularnie nazywanej Żniwiarką:

Występowanie

To mrówki generalnie z krajów Europy Południowej, dlatego te gatunki nie lubią za dużo wilgoci (pamiętaj przy nawadnianiu gniazda!)

Tak jak u nas pełno jest nigerek ( Lasius niger), tam biegają Messory 😉

Polimorfizm

To gatunki polimorficzne, co oznacza występowanie mrówek o różnej wielkości i różnych funkcjach, tzw. kasty.

Największa i najważniejsza jest królowa, która została zaplemiona w jedynym swoim życiu locie godowym . Jej główna rola to wydawanie potomstwa. Co ciekawe, może przeżyć ponad 20 lat !

Królowa jest otoczona przez robotnice, jaja, larwy, poczwarki.

Największe robotnice to uzbrojone w potężne żuwaczki żołnierze– nasi tytułowi bohaterzy 🙂 Co ciekawe jest ich kilka rodzajów, a najwięksi żołnierze ( major) mogą być wielkości samej królowej !

Zajmują się głownie obroną przed napastnikiem.

Mrówki o delikatnej budowie to piastunki, zajmujące się potomstwem.

Robotnice- zbieraczki zajmują się zbieraniem ziaren.

Część robotnic zajmuje się również „czyszczeniem” gniazda, zobaczycie zapewne kopczyki odchodów zaniesione w jedno wybrane na arenie miejsce.

Określiłabym te mrówki jako bardzo żywe, energiczne, ale nie agresywne.

Ziarnojady

Robotnice wnoszą do gniazda ziarna traw i zbóż. Bardzo lubią nasiona lnu oraz inne, wyposażone w tzw. ciałka mrówcze inaczej elajosomy ( wyrostki nasion lub owoców, obfitujące w tłuszcze i węglowodany) Z nasion mrówki wyrabiają tzw. mrówczy chleb ! To taka wysoko proteinowa papka.

Oprócz nasion Messory odżywiają się pokarmem białkowym- robakami. Miód lub inne węglowodany nie są chętnie przyjmowane.

Na sposób klasztorny

Jeżeli już trochę orientujesz się w temacie to wiesz, że są 2 sposoby na założenie przez królową mrowiska. Królowa Messor barbarus robi to w sposób klasztorny. Brzmi ciekawie ?

Zaplemniona młoda królowa samodzielnie zakłada mrowisko: kopie w ziemi tunel, zamyka się ,składa pierwsze jaja i wychowuje pierwsze potomstwo. Uwaga ! W tym momencie królowa nie pobiera żadnych pokarmów, karmi potomstwo własną śliną oraz wykorzystuje zapasy zmagazynowane w odwłoku oraz mięśniach skrzydeł, które po locie godowym są jej już niepotrzebne.

Jeżeli jesteś początkującym hodowcą, pamiętaj: nie dostarczasz królowej pokarmu dopóki nie wychowa pierwszych robotnic !

Jakie formikarium ? Furażerowanie.

Z własnego doświadczenia polecamy dla Messorów formikaria akrylowe, gipsowe bądź betonowe. Muszą mieć zapewniony duży wybieg/ arenę, ponieważ mrówki te w naturze mają szeroki zakres furażerowania ( co oznacza wędrowanie po utartych szlakach oznaczonych feromonami w celu zdobycia pożywienia)

Należy pamiętać o wydzieleniu stref suchych ( dla nasion) pełniących rolę spichlerzy oraz mokrych- nawodnionych części.

 

Zapraszam do oglądnięcia kilku zdjęć w tym temacie:

Wpisu dokonała : Królowa Mrowiska 😉

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *